Ahvenamaa

Enam kui 6500 saarest koosnev Ahvenamaa kuulub küll Soomele, kuid elab rootsi keele ja kultuuri rütmis. Siin on käänulised teed, õõtsuvad paadisillad, kaljused kaldad ja sillerdav meri pea iga metsatuka taga. Kohalikud hoiavad traditsioone hoolega – ahvenamaalaste ajalugu on talletatud kümnekonna eripalgelise muuseumi seinte vahele. Õdusad käsitöö- ja disainipoed lausa kutsuvad imetlema karge ja elegantse joonega loodud rõivaid, ehteid ja keraamikat. Väiksemate reisisellide vaieldamatud lemmikud on perepark ja metsloomasafari, rääkimata lugematutest mänguväljakutest ning jäätise- ja pannkoogikohvikutest.

Saareriigi külastajal jagub avastamisrõõmu mitmeks reisiks, kuid ka ühe päevaga jõuad palju vaadata, maitsta ja kogeda. Puhas mereõhk, hea toit, sõbralik saarerahvas ja kaunid paigad – Ahvenamaa on ideaalne koht puhkuseks.

NB! Purjelaev Pommern on seoses renoveerimistöödega suletud kuni 2019. aasta maini.

Peale kolmeaastast renoveerimist saad taas külastada purjelaeva Pommern, mis on ainus algsel kujul säilinud neljamastiline puidust kaubalaev maailmas. Tollele ajale tüüpiline laev ehitati Šotimaal 1903. aastal ning selle 95-meetrise kaunitariga veeti puitu Skandinaaviast, salpeetrit Tšiilist ja teravilja Austraaliast. Viimane ärireis tehti 1939. aastal. Alates 1952. aastast on Pommern olnud muuseumlaev ning kujunenud Ahvenamaa üheks sümboliks.

Näitus "Pommern - 100 päeva purje all" äratab ellu laeva meeskonna lood ja viib külastaja reaalselt toimunud sündmuste keskele.

Pb 5, Mariehamn, Ahvenamaa

Kastelholmi kindluslossi kirju ajalugu ulatub tagasi 14. sajandisse. Tegemist on Gustav Vasa lemmiklossiga, seal hoiti vangis Erik XIV koos naisega, lossi on külastanud ka kuningas Gustav II Adolf.

Kastelholmi on mitmeid kordi ümber ehitatud, enamik lossist on restaureeritud, osa varemetes. Lossi põneva ajalooga saad tutvuda kas omal käel ringi jalutades või giidi saatel, võimalik on kasutada audiogiidi.

Kungsgårdsallén 5, Kastelholm, Ahvenamaa

Bomarsundi kindlus on Ahvenamaa suurejoonelisim ajaloomälestis. Kindlus ehitati 19. sajandi esimesel poolel Venemaa vägede poolt ning oli mõeldud mahutama 5000 inimest. Ahvenamaalaste jaoks oli Bomarsund hiiglaslik ehitusprojekt ning tänase päevani nimetatakse ehituse perioodi “Bomarsundi ajajärguks”.

Kindluse varemete ja väikese muuseumi külastamine Prästö lootsitoas on tasuta.

Prästö, Sund, Ahvenamaa

Ahvenamaa kirikud on Soome vanimad ja mõned neist on pärit 12.-13. sajandist. Kirikud on ehitatud looduslikest põllukividest ja seepärast kutsutakse neid hallist graniidist kirikuteks.

Käringsundis asuvas metsloomapargis saad minna 45-minutilisele safarile. Sõidetakse koos giidiga traktori järel veetavas vagunis ning kohata võid punahirvi, kabehirvi, metssigu, jaanalinde ja laamasid.

Safaril tehakse mitu peatust ja loomi saad näha väga lähedalt. Kohapeal asub pood, kust on võimalik kaasa osta lihatooteid ja jaanalinnumune või teha mõnus jäätise- või kohvipaus.

36 Gamla Käringsundsvägen, Ahvenamaa

Slemmerni lahe kaldal otse Mariehamni Idasadama kõrval asub merenduskultuuri edendav keskus Sjökvarteret ehk Merekvartal, kus saad külastada muuseumi, tutvuda Ahvenamaa traditsioonilise käsitööga, uudistada paadiehitust ja sepikoda. Jalutuskäigu kaugusel on paadisadam, meremeeste kabel ja käsitöökauplused.

Restoranis Pub Niska pakutakse Ahvenamaa stiilis pitsasid, küpsekartuleid ja maitsvaid suppe.

110 Österleden, Mariehamn, Ahvenamaa

Vita Björn on Soome esimene vanglamuuseum, kus saad tutvuda põhjanaabrite vangide ja vanglate ajalooga läbi kahe sajandi. Viimased vangid oli hoones aastal 1975, maja avati muuseumina 1985. aastal.

Kastelholm, Ahvenamaa

Väikeses vabaõhumuuseumis saad lähemalt uudistada, kuidas nägi välja Ahvenamaa talukoht 19. sajandil. Muuseumisse on saarestiku erinevatest paikadest kokku toodud ligi 20 hoonet, mis annavad mitmekülgse ülevaate Ahvenamaa traditsioonidest nii suvel kui talvel.

Sissepääs kõigile tasuta, suvel on avatud kohvik.

Kastelholm, Ahvenamaa

Pålsböle koolis asub ainulaadne fotograafiamuuseum, kus on tähelepanuväärselt suur kaamerate ning fototarvikute ja -seadmete kogu. Muuseum on jaotatud kolmeks osaks - pood, pimik ja stuudio. Muu hulgas saad tutvuda Nobeli laureaadi ja polaaruurija Fritiof Nanseni fotovarustusega, näha välgumihklisse ehitatud spioonikaamerat või 100-aastaseid avamata filmirulle, uurida politsei fotovarustust, millega eelmise sajandi alguses vargaid üles pildistati, ning palju muud huvitavat.

Bastövägen 7, Pålsböle, Ahvenamaa

Ahvenamaa Meremuuseumi näituste peategelane on vastuoluline ja kõikvõimas meri, mis on ammustest aegadest alates mõjutanud Ahvenamaa saareelanike elu. Näitused viivad külastajaid põnevale ajaloolisele reisile, kus põimuvad isiklikud lood, vanad fotod ja merepõhjast leitud haruldased esemed.

Hamngatan 2, Mariehamn, Ahvenamaa

Badhusbergeti vaateplatvorm

Badhusbergeti mäe tipus asub vaateplatvorm, kust avaneb suurepärane vaade Mariehamni linnale ja sadamale. Ligi 40 meetri kõrgusel mäel asub 1956. aastal ehitatud veetorn, üle mäe viib jalutajate seas populaarne “armastuse rada”. Mäkke pääseb ka auto ja isegi mõne julgema bussijuhiga.

Badhusberget, Mariehamn, Ahvenamaa

Ahvenamaa Kunstimuuseum tervitab külastajaid värskelt renoveeritud ruumides uue püsiväljapanekuga, mis keskendub kohalikule kunstile ja kunstnikele. Näitusel saad imetleda nii maale, skulptuure kui videoinstallatsioone, mis on inspireeritud Ahvenamaa loodusest ja inimestest.

Igal suvel on muuseumis 6–7 erinäitust, avatud on kohvik.

Storagatan 1, Mariehamn, Ahvenamaa

Muuseumi püsinäitus viib külastaja läbi Ahvenamaa 7500-aastase ajaloo. Väljapanek on jagatud erinevatesse ajastutesse - vanaaeg, keskaeg, suurvõimu aeg ning 19. ja 20. sajand ehk läbilõige esimestest saarestikule saabunud hülgeküttidest tänapäeva globaalse ja multikultuurse ühiskonnani.

Storagatan 1, Mariehamn, Ahvenamaa

Nii Ida- kui Läänesadama läheduses asub RO–NO Rent, mis pakub rentimiseks jalgrattaid, mopeede, mootorpaate, aerupaate, kanuusid ja veesuusavarustust. Soovitame suvekuudel ratta või mopeedi ette broneerida, et sobival ajal oleks sõiduvahend kindlasti saadaval.

Havsgatan 29, Västra Hamnen (Läänesadam), Mariehamn, Ahvenamaa

Ångbåtsbron, Östra Hamnen (Idasadam), Mariehamn, Ahvenamaa

Lilla Holmeni saar

Linna keskusest lühikese jalutuskäigu kaugusel asub väike liivaranna ja pargiga saar Lilla Holmen, kus saad ujuda, sukelduda, päevitada, piknikku pidada ja võrkpalli taguda. Lapsi rõõmustavad ronimislaev, lindude maja, miniloomaaed, vabalt ringi patseerivad paabulinnud ja jäätisekohvik.

Lilla Holmen, Mariehamn, Ahvenamaa

Eckerö golfiklubi 18-rajaline väljak asub perepargi SmartPark naabruses 30-minutilise autosõidu kaugusel Mariehamnist. Väljakul asub driving range, kohapeal on võimalik laenutada golfiautosid ja -kärusid.

Klubihoones asuvad riietusruumid, võimalik osta kaasa kergeid snäkke ja jooke.

Kyrkoby, Eckerö, Ahvenamaa

Vihmase ilmaga saad sportlikud võimed või terava silma proovile panna golfi- või jahisimulaatoril. Kohapeal viiakse läbi koolitusi nii väikestele kui suurtele tulevastele golfisõpradele.

2 Vikingagränd, Mariehamn, Ahvenamaa

Ahvenamaa golfiklubi asub Mariehamnist paarikümne kilomeetri kaugusel ajaloolise Rootsi kuningate residentsi Kastelholmi jahimaadel. Klubis on kaks 18-rajalist väljakut – Castle Course (Slottsbanan, kuni 2020. aasta maini renoveerimiseks suletud), klubiliikmetele mõeldud King’s Course (Kungsbanan) ning 6-rajaline PAR 3 väljak Princess (Prinsessan). Võimalik rentida golfiautosid ja -kärusid.

Klubihoones asub restoran, värskelt renoveeritud riietusruumid, saun ja pro-shop.

Kastelholmsnäsvägen 22, Kastelholm, Ahvenamaa

Käringsundi puhke- ja konverentsikeskuses saad nautida autentset saarestiku atmosfääri, Läänemere kööki ja hooajalisi maitseid. Pikk ja ilus liivarand on ideaalne liivalosside ehitamiseks või päevitamiseks, ujuda saad nii meres kui soojendusega basseinis. Kohapeal on võimalik rentida kanuud või vesijalgratast, mängida minigolfi, tennist või rannavõrkpalli.

Käringsundi kaunis saarekülas võeti üles Astrid Lindgreni raamatu “Väike Tjorven, Pootsman ja Mooses” põhjal valminud telesari.

Käringsundsvägen 194, Eckerö, Ahvenamaa

Posti- ja tollimaja valmis 1828. aastal tsaari Nikolai I valitsemise ajal ja oli 19. sajandil Ahvenamaa suurim hoone. Täna on see Eckerö üks olulisemaid turismisihtkohti. Hoone on avatud suvekuudel, seal toimub mitmeid kultuurisündmusi ja näitusi.

Posti- ja tollimaja kõrval asub hubane kohvik Tsarevna Café & Bistro, kus pakutakse kohalikust toorainest valmistatud kergemaid eineid ja küpsetisi.

Sandmovägen 111, Eckerö, Ahvenamaa

Eckerö posti ja tollimaja põhjatiivas asub muuseum, mis tutvustab saarestiku posti liikumise 400-aastast ajalugu. Näitusel tutvustatakse talupoegadest postiljonide tööd, kes vedasid posti väikeste paatidega Rootsist Eckerösse ja sealt edasi Soome.

Sandmovägen 111, Eckerö, Ahvenamaa

Muuseumi püsiväljapanek tutvustab Ahvenamaa hülgeküttide, kalameeste ja meremeeste igapäevaelu. Muuseumis on mitmeid tegevusi lastele, kes saavad kaubelda heeringaturul, otsida liivast pärleid, jahtida piraatoravaid ja seilata paadiga seitsmel merel.

Suvel on lisaks püsinäitusele mitmeid temaatilisi väljapanekuid.

Fiskeläge 37, Eckerö, Ahvenamaa

Stallhageni õlletehas loodi 2004. aastal grupi entusiastide poolt, kelle ideeks oli toota head käsitööõlut Ahvenamaa turule. Tänaseks on Stallhageni märjukesed võitnud sõpru nii saarestiku rahva hulgas kui Soomes, Rootsis, Belgias ja Jaapanis. Tehas pakub õllesõpradele degustatsioone ja lõunasöögiga ekskursioone.

Kohapeal on tehasepood, kus müügil püsisortiment ja hooajalised erimargid.

Getavägen 196, Godby, Ahvenamaa

Esitatud on hotellipaketi hind ühele inimesele arvestusega, et reisib kaks inimest. Hotellipakett sisaldab kohta B-klassi kajutis suunal Tallinn–Mariehamn, ühte ööd valitud hotelli kaheinimesetoas, rikkalikku hommikusööki hotelli Rootsi lauas, kohta B-klassi kajutis suunal Mariehamn–Tallinn.

Võimalus tellida lisaöid.

Hotellipakettide hinnad võivad ajas vastavalt nõudlusele muutuda.

ARKIPELAG

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Hotelli ööklubi ja kasiino on turistide ja kohalike meeliskohad. Hotellist lühikese jalutuskäigu kaugusel on rand ja veekeskus. Hotellil on oma parkla. Hommikusöök hinnas.

Strandgatan 31, Mariehamn
Hotell asub Mariehamni kesklinnas, sadamast umbes 2,5 km kaugusel.

Vaata lähemalt

AL 174 €

Hotell sobib peredele, kuna mänguväljakud ja rand on lähedal. Lühikese jalutuskäigu kaugusele jäävad kõik linna tähtsamad vaatamisväärsused. Samanimeline muuseumilaev on umbes 10-minutilise jalutuskäigu kaugusel. Hotellil on oma parkla ja lähedal asub tenniseväljak. Hinnas on hommikusöök ja sauna kasutus.

Norrgatan 8-10A, Mariehamn
Hotell Pommern asub Mariehamni kesklinnas.

Vaata lähemalt

AL 161 €

Mariebadi spaa ja veekeskus asub otse mere ääres väikese jalutuskäigu kaugusel kesklinnast. Siin on saunad, sise-, väli- ja väikelastebassein, mullivann, veeatraktsioonid ja tervelt 65,5 meetri pikkune veeliumägi.

Kohviku suurel terrassil saad nautida kaunist vaadet merele. Tegevust leiavad nii suured kui väikesed külastajad aastaringselt. Spaa on populaarne ka liivarannas päevitajate hulgas, kes saavad kasutada sauna ja riietusruume või einestada kohvikus.

Österleden 68, Mariehamn, Ahvenamaa

Mängumaa pakub rõõmu lastele alates teisest eluaastast ja sobib külastamiseks näiteks vihmase ilma puhul. Mängumaal ootavad lapsi täispuhutavad lossid ja batuudid, liumäed, pallimeri, sumoareen, võidusõidurada ning palju muud põnevat. Eraldi ala on päris pisikestele rüblikutele.

Kohapeal on avatud kohvik.

Käringsundsvägen 85, Eckerö, Ahvenamaa

Järve äärde rajatud Smart Park pakub tervele perele lusti ja aktiivset tegevust kogu päevaks. Igas vanuses lapsi ootavad seiklusrajad, karussellid, elektri- ja võidusõiduautod, paadid, raadio teel juhitavad laevad, minigolf, liivaparadiis, miniloomaaed ning mitmed lõbusad ja mängulist õppimist soosivad atraktsioonid.

Kohapeal on avatud kohvik, kuid kaasa saad võtta ka oma piknikukorvi.

Eckerövägen 388, Eckerö, Ahvenamaa

Nautical on aastaid püsinud Põhjamaade restoranijuhi White Guide Nordicu tipus. 170 inimest mahutavas restoranis jälgitakse hoolega toorainete ainuomast ja puhast maitset, kartmata mõjuda igavalt. Sama põhimõte kehtib jookide valikul ning sommeljeed annavad endast parima, et tekiks täiuslik maitsete kooskõla. Tööpäeviti pakutakse lõunamenüüd, suvel on avatud kauni vaatega väliala NauticALTAN.

Restoraniga samas majas asub Ahvenamaa Meremuuseum.

Hamngatan 2, Mariehamn, Ahvenamaa

Kvarter5 koondab enda alla restorani, veinibaari ja lounge’i. Peakokk Dennis Lingqvisti pühendunud meeskond toob lauale hooajalised ja kohalikud maitsed. Tooraine kvaliteedi osas kompromisse ei tehta, kõik toidud valmivad kohapeal. Ka see restoran on leidnud koha White Guide Nordic nimekirjas ning kuulub Soome parimate restoranide hulka. Tööpäeviti pakutakse lõunamenüüd, lastele on erimenüü.

Norragatan 10, Mariehamn, Ahvenamaa

Linnakeskusest pisut kaugemale jääb ehtsat Itaalia jäätist pakkuv kohvik. Kümned erinevad maitsed valmivad kohapeal, lisaks on menüüs võileivad, pastad, lasanje ja valik häid kohvijooke.

Godbyvägen 21 C, Mariehamn, Ahvenamaa

Mariehamni tuntuim pitsabaar asub Läänesadama lähedal Adloni hotellis ning sealne pitsatainas ja tomatikaste valmivad eriti salajase retsepti järgi. Menüüs on tuttavaid nimetusi ja kohalike lemmikuid, soovi korral panevad pitsameistrid kokku Sinu maitsele sobiva pitsa. Kohalike seas on pitsabaar populaarne spordiürituste jälgimise paik.

Hamngatan 7, Mariehamn, Ahvenamaa

Kohvik Uffe på Berget asub kaljunukil 17 kilomeetri kaugusel Mariehamnist ning pakub külastajale 30 meetri kõrgusest tornist imeilusaid vaateid. Keha saad kinnitada nii siseruumides kui terrassil, menüüs on värskelt valminud võileivad, pannkoogid, smuutid ja jäätis.

Sundsvägen 144, Godby, Ahvenamaa

Eckerös Käringsundi jahisadamas asuv suure terrassiga söögikoht on populaarne nii kohalike kui külaliste hulgas. Pakutakse kala- ja liharoogi, burgereid, tapasid, nachosid, pannkooke ja salateid. Lastele on oma menüü.

Bagargatan 3, Eckerö, Ahvenamaa

Tsarevna on väike ja kodune kohvik, kus pakutakse kohalikust toorainest valmistatud toite. Külastajate lemmikuks on kujunenud koogid, tordid ja muud küpsetised, kuid valikus on ka kergemad eined ja võileivad.

Kohvik asub Eckerö Posti- ja tollimaja kõrvalhoones.

Sandmovägen 111, Eckerö, Ahvenamaa

Smakbyni restoran on Soome tuntud koka Michael Björklundi unistuste projekt, mis sai teoks 2012. aasta sügisel. Björklundi idee oli luua oaas, mis ühendaks kohalikud maitsed, kvaliteetsed toorained, maitsvad joogid ja ennekõike hea seltskonna. Täna on Smakbyni katuse all restoran, pood, konverentsikeskus ja viinavabrik. Kohapeal toimuvad toiduvalmistamiskursused ja degustatsioonid. Smakbyn sobib ennekõike pidulikuks õhtusöögielamuseks, kuid tööpäeviti pakutakse bistroos ka lõunamenüüd. Lapsi ootab lõbus piraadimenüü.

Slottsvägen 134, Kastelholm, Ahvenamaa